Jump to content

Акваріум на живому ґрунті, питання по добривах


Recommended Posts

Доброго дня.

Прошу поради Сергія Єрмолаєва, тексту може бути багато, але вважаю за потрібне надати максимум інформації про акваріум.

 

Акваріум 60*35*35 см.

Запущений в жовтні 2018 року. В якості підложки близько 5 літрів лави фракцією 5-10 мм, зверху живий ґрунт AQUAYER 5 літрів. Декор - карпатський камінь, корчі з вільхи(топляк), трохи річкової гальки і кварцовий пісок.

Світло діодне Rival Aqua Max Spectral 60. Світловий день з 08:00 до 13:30, потім тіньова пауза і знову світить з 19 :00 до 23:30, такий режим зі старту і дотепер. Скільки там люмен точно не скажу, бо виробник вже нову модель випускає, потужнішу, але світла в мене точно вистачає з головою. Фільтр JBL CristalProfi greenline e701, наповнювачі стандартні плюс один лист сінтепону. СО2 - балон, подача газу цілодобова, дропчекер завжди яскраво зелений. Вода - водопровід з непоганими параметрами KH 5-6, GH 8-9.

 

Акваріум запускався і обсулговувався повністю на продукції aquayer згідно інструкції, лише з деякими н'юансами по дозуванню добрив. Перший місяць давав комплекс N°1, по інструкції. З другого тижня лив комплекс N°2, спочатку по 3 мл, а потім, з ростом рослин по 4 і навіть 5. Десь ближче до року життя акваріума вийшов на 6 мл другого комплексу. Підміни роблю кожні 8 днів по 50%, при підміні використовую aquayer антитоксин vita згідно інструкції. 

З літа минулого року в акваріумі працює 

Chihiros Doctor 3in1, для профілактики водоростей. Не знаю чи ця штука допомагає, але булькає гарно, та і проблем із зеленими водоростями ніколи не було. 

 

Коли акваріуму виповнився 1 рік - перейшов на комплекс N°3. Лив по 5-6 мл. Це десь з жовтня 2019 року. Все росло гарно і радувало око.

Населення було невелике, приблизно десяток мікрорасбор галактик, стільки ж тетр аманд і коридорасів пігмеїв. Помаранчеві неокаридини(важко сказати скільки їх) і штук 8 креветок Амано. Галактики поступово вимерли/вистрибнули, аманди за рік якось теж не дуже прижились, на даний момент лишилась одна.

 

В кінці січня 2020 року трохи змінив дизайн в акваріумі. Повністю прибрав дідіпліс діандра, на його місце посадив роталу грін. А також прибрав лімнофілу ароматіку міні, на її місце посадив роталу індіку, роталу сінгапур, а через пару тижнів додав роталу H'ra. Ротали гарно пішли в ріст, і досить швидко їх прийшлось стригти. Ще до стрижки, з роталою грін почались деякі негаразди, колір в листя був досить блідий, а також на окремих листках спостерігалось часткове відмирання. З мого скромного досвіду здалось, що це недостаток заліза. Все ж на місці цієї рослини ріс дідіпліс, і ріс дуже активно, я певно не одне відро зарізав, ймовірно він значно вичерпав поживні речовини з ґрунту. Тому, там де посаджена ротала грін, я вніс в ґрунт поживні таблетки aquayer, звичайні і з підвищеним вмістом заліза. За кілька тижнів ротала грін стала почуватись краще, не знаю чи це пов'язано з внесенням таблеток, чи ні, але факт є фактом, рослина стала рости активніше, листя гарне, зелене і без ділянок некрозу. 

 

Десь після посадки в акваріум ротал, я купив два десятки еритрозонусів ще мальків. Але вони дуже швидко росли. Тим часом ротали значно збільшували свою масу після кожної стрижки, а я збільшував дозування комплексу N°3 до 7 мл на день. Десь до перших двох стрижок ротала H'ra мала дуже яскраве червоно-бордове забарвлення, але потім, коли вона значно набрала масу, колір став не таким яскравим, скоріше помаранчевим, ніж червоним. Особливого значення я цьому не надавав, думав можливо добрив мало, тому і збільшив подачу добрива до 7 мл, але колір лишався таким самим. Десь плюс мінус з березня 2020, почав трохи страждати стаурогін. Не те щоб йому геть було погано, але колір став не такий яскравий, краще стало видно прожилки в листя, деякі листки стали наче жовтуваті. Маса його тоді наросла значна, треба було прорідити. Тоді ж трапилась халепа, більше ніж добу вдома не було електрики, як наслідок фільтр не працював. Після відновлення постачання електроенергії я промив фільтр і замінив в ньому старий наповнювач JBL micromec на новий. Зробив підміну води десь 50-60%. Тижні через два після цього полізли водорості, якась бородов'єтнамка. Ними обріс лілеопсіс бразильський, старі листки стаурогіна, деякі листки папоротей і навіть ранункулус. Чи це так біологію похитнула зупинка фільтра і заміна наповнювача, чи водопровід свиню підсунув(водопостачання теж не було більше ніж добу), сказати складно, тестів на аміак і нітрити я не робив. Водорості подборов без альгіцидів, перекисі та іншої хімії. Робив підміни кожні 4 дні по 40-50%, а вражені водоростями листки зрізав. З лілеопсісом вчинив радикально, весь зрізав під корінь в надії, що він відросте заново. План спрацював, лілеопсіс відріс, тепер він гарний і без водоростей. Оскільки стаурогін все одно була пора стригти, то я його весь зрізав і посадив лише молоді пагони. А в ґрунт, де він ріс, я вніс поживні таблетки aquayer, звичайні і з підвищеним вмістом заліза, як і у випадку з роталами. 

 

З моменту пересадки стаурогіна вже пройшло майже місяць, нажаль вигляд у нього зараз не найкращий, більшість листків виглядає не дуже добре, можна побачити на фото. Але є і кілька стебел в хорошій формі. Може вони корінням якраз і добрались до таблеток і отримують все поживне в достатній кількості?

 

Тепер по роталах, трохи більше тижня тому наткнувся на інформацію про те, що червоні ротали ростуть червонішими при низьких нітратах. І тут я подумав, в мене зараз живе 18 штук еритрозонусів, які досить крупними виросли, мінімум 12 штук коридорасів пігмеїв, десятки неокаридин, штук 5-6 аманок і один отоцинклюс, ну і равликів багато, котушки, фізи і якісь маленькі плоскі схожі на котушок. Плюс я даю добрива вдвічі більше ніж і інструкції. Вирішив поміряти нітрати, купив тест JBL, по відгуках він один з кращих. Перед підміною 13.05.20 поміряв нітрати, показало щось між 20 і 40 мг/л, розцінив це як 30 мг/л, що немало, як на мене. Зробив штатну підміну 50% води, переміряв нітрат - чітко показує 10 мг/л. З 13.05.20 комплекс N°3 подаю по 3 мл на день, щоб знизити вміст нітратів. Поки спостерігаю за рослинами. А буквально вчора-позавчора помітив, що знову повернулась така ж проблема з роталою грін, бліде листя і некроз на деяких листках, от свіжі фото. Ротали я стриг 05.05.20, причому цього разу зістрижені стебла в основному не садив в ґрунт, а просто втикав в гущу рослин. І фактично вони зараз у воді ростуть, якщо ще не встигли боковими коренями дістатись землі.

 

Параметри води станом на 13.05.20 до підміни:

NO³ ~ 30 мг/л

ph 7,5(скоріш за все насправді менше, тест не дуже точний, бо у водопроводі показує те ж саме, треба буде інший купити) 

GH 12

Kh 5 

TDS 217. 

Поміряв нітрати сьогодні - показує щось середнє між 10 і 20 мг/л. 

 

Я незадоволений лише станом стаурогіну і двох видів ротал(та і то, H'ra норм, тільки колір хотілось би яскравіший), решта рослин ростуть і виглядають чудово. 

Ну і тепер питання.

Наскільки доцільно, на думку Сергія, знижувати вміст нітратів у воді, для покращення червоного кольору в ротали H'ra? 

Може підміни робити кожні 4 дні, але в меншому об'ємі? 

Скільки в моєму випадку краще давати комплексу N°3?

І чи потрібно давати додатково залізо? Калій?

Чи може перейти з комплексного добрива на роздільне внесення мікро, макро, заліза, чи те ж смарт макро використати?

Буду дуже вдячний за допомогу. 

P00514-221704(1).jpg

P00516-120940(1).jpg

P00516-121012(1).jpg

P00516-121033(1).jpg

P00513-200028.jpg

P00516-190246.jpg

Edited by Дмитро Вакольчук
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Все це дуже схоже на нестачу калію. 

От ви підвищуєте дозування добрив, росте нітрат. Нитрат у Комплексі №2 та 3 йде разом з калієм. Тож і калій росте. Як результат - краще ростуть ротала грін та стаурогін. Але нітрат йде у надлишку і накопичується. Як результат червоні ротали мають не такий яскравий колір. Да і в цілому такий надлишок нітрату не всі рослини люблять. 

Раджу вам повернутись до меншого дозування Комплексу №3 - по 5мл щодня. Та вносити КАЛІЙ+ додатово - по 12мл щотижня після підміни води.

Link to post
Share on other sites
×
×
  • Create New...